Koncentracja przedsiębiorstw to proces, w którym dwa lub więcej przedsiębiorstw łączy się w jedno, prowadząc do zmniejszenia konkurencji na rynku. Aby zapewnić zdrową konkurencję i unikać powstawania monopoli (takich jak np. Saudi Aramco), zarówno Unia Europejska, jak i Polska wprowadziły regulacje kontroli koncentracji przedsiębiorstw.
Kontrola koncentracji w Unii Europejskiej:
1. Regulacje: Kontrola koncentracji w UE jest uregulowana przez Rozporządzenie Rady (WE) nr 139/2004 z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie kontroli koncentracji przedsiębiorstw.
2. Cele: Celem kontroli koncentracji w UE jest zapewnienie swobodnej konkurencji na wspólnym rynku, ochrona konsumentów oraz zapobieganie powstawaniu i nadużywaniu pozycji dominującej przez przedsiębiorstwa.
3. Komisja Europejska: To główny organ odpowiedzialny za kontrolę koncentracji na poziomie unijnym. Jeżeli dana koncentracja ma wymiar wspólnotowy (czyli wpływa na kilka krajów członkowskich), to musi zostać zgłoszona Komisji Europejskiej.
Kontrola koncentracji w Polsce:
1. Regulacje: Kontrolę koncentracji przedsiębiorstw w Polsce reguluje Ustawa z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów.
2. Cele: Podobnie jak w UE, głównym celem kontroli koncentracji w Polsce jest zapewnienie swobodnej konkurencji oraz ochrona konsumentów przed negatywnymi skutkami powstawania monopoli i nadużywania pozycji dominującej na rynku.
3. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK): To główny organ odpowiedzialny za kontrolę koncentracji przedsiębiorstw w Polsce. Przedsiębiorstwa, które zamierzają się skonsolidować i spełniają pewne kryteria (np. osiągają odpowiedni poziom obrotów), muszą zgłosić tę koncentrację do UOKiK.
Podsumowanie:
Kontrola koncentracji przedsiębiorstw jest kluczowym elementem polityki konkurencji zarówno w Unii Europejskiej, jak i w Polsce. Dzięki odpowiednim regulacjom, organy te dążą do zapewnienia, że rynki pozostają konkurencyjne, a konsumentom oferowane są produkty i usługi w rozsądnych cenach, bez obawy przed negatywnymi skutkami działania monopoli.